Aloe veru čovječanstvo koristi već iz davnina.
Ova biljka je bila poznata još prije 5000 godina u Indiji, gdje se koristila u ayurvedi i bila poznata pod imenom Ghrit Kumari (ta, koja hrani i donosi dugovječnost).
Aloe veru su koristile mnoge poznate osobe – Aristotel, Aleksandar Veliki, Kleopatra, kralj Solomon, Celsius, Dioskorid.
Kristofor Kolumbo je volio govoriti: “Postoje četiri biljke koje su neophodne za čovjeka: to su pšenica, grožđe, maslina i aloe. Prva hrani, druga pruža radost srcu, treća osigurava harmoniju, a četvrta čini čovjeka zdravim.”
Sastav aloe vere je zaista nevjerojatan. Naime, aloe vera sadrži čak preko 240 hranjivih i ljekovitih sastojaka, što objašnjava tajnu njezine ljekovite moći.
Aloe vera jača otpornost organizma, pomaže kod astme i alergije, štiti od raka, dijabetesa, visokog tlaka, bori se sa bakterijama, virusima i parazitima… I to je tek početak dugačke liste njezinih ljekovitih svojstava
Iz ove serije članaka ćete saznati koje dobrobiti za zdravlje donosi aloe vera i kako ju koristiti da bi stekli dobro zdravlje i dugovječnost.
Aloe Vera – legendarna biljka besmrtnosti
Aloe Vera je omiljena ljekovita biljka mnogih naroda svijeta.
Drevni liječnici su ju smatrali blagoslovom za čovječanstvo.
Podrijetlo Aloe Vere je Sjeverna Afrika.
Njezino ime potiče od arapske riječi “alloeh”, što znači “gorka”.
Ovo ime aloja je dobila zbog svoga soka, koji ima gorkasti okus.
Vera na latinskom označava “prava”.
Da li ste znali da se ime aloe vera odnosi samo na Aloe barbadensis miller? To je zato što se samo ova vrsta aloe smatra pravom alojom.
Postoji više od 300 vrsta aloe, ali samo 4 od njih posjeduju ljekovita svojstva. Aloe barbadensis miller zbog svoje ljekovitosti je na vrhu te liste.
Prvu napomenu o aloe pronalazimo na sumerskim glinenim tablicama, starim 2100 godina prije nove ere. Tablice su izrađene u vrijeme Kralja Akkada i govore o medicinskim svojstvima ove biljke.
Drevnost ove biljke potvrđuju i Egipatski papirusi, stari 1500 godina p.n.e. Poznata “Egipatska knjiga lijekova” na papirusima Ebersa razotkriva, kako koristiti aloju u medicinske svrhe.
Egipćani su zvali aloju “biljkom besmrtnosti”. Koristili su ju u liječenju infekcija, protiv parazita i kod kožnih bolesti. Kraljice Egipta su smatrale aloju izvorom svoje ljepote, a faraoni su ju nosili u svoj zagrobni život.
Afrički lovci su koristili aloju kao prirodni dezodorans. Filipinci su sa alojem liječili infekcije bubrega.
U Indiji, Kini, Grčkoj i Rimskom Carstvu aloe vera se koristila kao sredstvo protiv ozljeda, uboda, opekotina, infekcija, upala i oteklina.
Ayurveda (drevna Indijska znanost o zdravlju i životu) smatra ale veru rasayanom – pomlađivačem organizma. Prema ayurvedi, aloe vera sadrži čak 4 okusa: slatki, kiseli, gorki i trpki.
Biljke, koje sadrže 4 okusa su rijetke i smatraju se izuzetno ljekovitima. Osim aloe, samo još 2 biljke u svijetu sadrži 4 okusa: latice ruže i guggul.
Prema legendi, Aristotel je savjetovao Aleksandru Velikom da osvoji otok Sokotru u Indijskom Oceanu. Sokotra je u to vrijeme bila rasadnikom Aloe vere.
Posjedovanje otoka na kojem je rasla ova biljka je snabdijevalo cijelu Aleksandrovu vojsku zalihama čudesnog prirodnog lijeka za rane i ozljede.
Vojska Aleksandra Velikog koristila je aloju ne samo za vanjsku upotrebu.
Prije dugih putovanja vojnici su pili sok aloe vere, da bi se zaštitili od infekcija, koje su mogli lako dobiti kroz lokalnu hranu i vodu. Prema legendi, aloe vera je učinila vojsku Aleksandra neuništivom.
Kralj Solomon je visoko cijenio ljekovita svojstva ove biljke, čak i uzgajao vlastitu aloe veru. U psalmu 45:8a je rečeno: “Tvoja odjeća miriši od mirhe, aloe i cimeta…”
Celsius, Dioskorid, Plinije Stariji i mnogi drugi pisci su opisali svojstva aloe vere u svojim knjigama. Znamo toliko puno, a i toliko malo o ovoj biljci! Povijest i tajne aloe vere tek čekaju da ih razotkrijemo.
Sada se aloe vera uzgaja u mnogim dijelovima svijeta, gdje prevladava topla klima. Aloja se široko koristi u sredstvima za osobnu higijenu, kozmetici, sredstvima za čišćenje, a popularna je i kao dodatak prehrani.
Aloe vera – riznica nutrijenata dragocjenih za naše zdravlje. Što sadrži aloe vera? Što ju čini toliko moćnim iscjeliteljem?
List aloe vere sadrži preko 240 hranjivih i ljekovitih sastojaka, uključujući vitamine, minerale, enzime, šećere, lignin, saponine, sterole, aminokiseline, salicilnu kiselinu itd.
Ni jedan drugi prirodni proizvod ne sadrži toliko sastojaka, blagotvornih za zdravlje.
Pročitajte o sastojcima aloe vere sa objašnjenjem toga, kako oni djeluju na naše zdravlje.
1. Aminokiseline
Aloe vera sadrži 19 od 20 poznatih aminokiselina, koje su potrebne našem organizmu.
Ljudsko tijelo može proizvesti samo 12 od 20 aminokiselina. Ostalih 8 tijelo ne može stvoriti i potrebno ih je unositi sa hranom. One su poznate kao esencijalne aminokiseline.
Aloe vera sadrži 7 od 8 esencijalnih aminokiselina:
- Izoleucin
- Leucin
- Lizin
- Metionin
- Fenilalanin
- Treonin
- Valin
Aloe vera također sadrži 12 ne-esencijalnih aminokiselina:
- Alanin
- Arginin
- Asparagin
- Cistein
- Glutaminsku kiselinu
- Glicin
- Histidin
- Prolin
- Serin
- Tirozin
- Glutamin
- Asparaginsku kiselinu
Aminokiseline su važni elementi, koji sudjeluju u izgradnji proteina i mišićnog tkiva.
Nedostajuća aminokiselina na ovom popisu je Triptofan. Najnovija istraživanja aloe vere pokazuju, da ona sadrži čak i Triptofan. U bilo kojem slučaju, aloe vera je odličan izvor aminokiselina!
2. Antrakinoni
Aloe Vera sadrži 12 antrakinona:
- Aloe Emodin
- Aloetic Acid
- Aloin
- Antracin
- Antranol
- Barbaloin
- Chrysophanic Acid
- Emodin
- Ethereal Oil
- Ester of Cinnamonic Acid
- Isobarbaloin
- Resistannol
Ovih 12 antrakinona se nalaze samo u soku aloe vere. Pomažu funkcioniranju probavnog sustava, imaju analgetska, antibakterijska, antigljivična i antivirusna svojstva.
U visokim koncentracijama, antrakinoni mogu biti toksični, ali sok aloe vere sadrži idealnu količinu ovih spojeva.
3. Enzimi
Aloe Vera sadrži 8 enzima:
- Aliiase
- Alkaline Phosphatase
- Amylase
- Carboxypeptidase
- Catalase
- Cellulase
- Lipase
- Peroxidase
Enzimi pomažu u razgradnji šećera i masnoća iz hrane i zbog toga poboljšavaju probavu i apsorpciju hranjivih tvari.
Kod vanjske primjene enzimi smanjuju upalu i bol i ubrzavaju zacjeljivanje rana.
4. Hormoni
Aloe vera sadrži 2 hormona:
- Auxin
- Gibberellin
Auxin i Gibberellin pomažu zacjeljivanju rana, sprečavaju upale i infekcije.
Gibberellin djeluje kao hormon rasta, koji obnavlja stanice i stimulira njihov rast.
5. Lignini
Lignini su vlakna biljke, koja služe za povezivanje i potporu, te joj daju čvrstinu. Lignini u aloe veri prodiru duboko u kožu, da bi joj donijeli druge ljekovite sastojke aloe vere.
6. Salicilna kiselina
Aloe vera sadrži salicilnu kiselinu – prirodno sredstvo protiv bolova, koje također ima anti-upalna i anti-bakterijska svojstva.
Aspirin je ništa drugo nego salicilna kiselina u kemijskom obliku. Aloe vera ima snagu aspirina, ali djeluje na blagi način i nema nepoželjnih posljedica za zdravlje.
7. Saponini
Saponini, koje sadrži aloe vera, imaju pročišćavajuće i antiseptičko djelovanje. Posjeduju anti-mikrobna svojstva i štite od bakterija, virusa i gljivica.
8. Steroli
Aloe vera sadrži 4 biljna sterola:
- Cholesterol
- Campesterol
- Lupeol
- Sitosterol
Steroli imaju anti-upalna svojstva. Lupeol također ima antiseptičko i analgetsko djelovanje.
9. Vitamini
Od trenutka začeća, naš organizam koristi vitamine. Oni su neophodni za normalno funkcioniranje stanica, tkiva i organa. Vitamine dobivamo iz hrane, sa rijetkim izuzetkom (poput vitamina K i biotina, koji se stvaraju u crijevima).
Aloe vera sadrži sljedeće vitamine:
- Vitamin A (Beta-karoten)
- Vitamin B1 (Tiamin)
- Vitamin B2 (Riboflavin)
- Vitamin B3 (Niacin)
- Vitamin B5
- Vitamin B6 (Pyridoksin)
- Vitamin B12
- Vitamin C
- Vitamin E
- Kolin
- Folnu kiselinu
Vitamini A, C i E imaju antioksidacijska svojstva i neutraliziraju slobodne radikale. Skupina B vitamina i Kolin odgovorni su za rad metabolizma. Vitamin B12 je odgovoran za stvaranje crvenih krvnih stanica, dok folna kiselina je potrebna za pravilan razvoj stanica.
10. Minerali
Minerali su anorganske tvari od kojih je sačinjeno 4-5% ljudskog organizma.
Minerali su potrebni za očuvanje osjetljive ionske ravnoteže stanične tekućine, izgradnju koštanog tkiva i krvnih stanica, elektrokemijsku aktivnost u živčanim stanicama i regulaciju tonusa mišića.
U aloe veri pronađeni su mnogi minerali, nabrojimo samo 10 najvažnijih:
- Kalcij
- Krom
- Bakar
- Željezo
- Magnezij
- Mangan
- Potassium
- Fosfor
- Natrij
- Cink
11. Šećeri
Aloe vera sadrži 2 monosaharida, glukozu i fruktozu, koji imaju anti-upalno djelovanje.
Aloe je također bogati izvor polisaharida. Polisaharidi se nalaze u svakoj stanici našeg tijela. Međutim, naš organizam prestaje ih stvarati nakon desete godine života. Nakon toga u potpunosti ovisimo o vanjskim izvorima polisaharida.
Iz lišća aloe vere se dobiva poseban sastojak, koji se zove Acemannan.
Acemannan zaslužuje posebnu napomenu. Ovaj polisaharid ima antivirusna i imuno-stimulirajuća svojstva.
Acemannan igra važnu ulogu u organizmu, stimulirajući makrofage da stvaraju interferon i interleukin, koji zaustavljaju rast virusa.
Makrofage duboko čiste organizam i uništavaju manje čestice toksičnih metala i tumora. Acemannan također podmazuje zglobove i štiti stijenke crijeva od “leaky gut” sindroma.
Osim ovih sastojaka u listu aloe vere postoje i drugi, još nepoznati znanosti spojevi. Tajne aloe vere tek čekaju da ih razotkrijemo.
Nisu bez razloga ovu biljku tokom stoljeća nazivali “čudesnom biljkom”, “rajskim blagoslovom” i “eliksirom života”.
Aloe vera je jedna od najljekovitijih biljaka na našem planetu.
http://alternativa-za-vas.com/index.php/tutorials/vodic/aloe-vera